Żołnierze Bundeswehry, MGRH II/18 pp i cmentarz wojskowy w Młodzieszynie

W kwietniu tego roku, na stronach i łamach lokalnych mediów informowaliśmy o wspólnym projekcie zainicjowanym przez wójta gminy Młodzieszyn Joannę Szymańską, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Fundację „Pamięć”. Projekt dotyczył organizacji kompleksowych prac porządkowych na terenie młodzieszyńskich cmentarzy z okresu walk 1914-15 r., w czasie I wojny światowej. W gminie znajduje się 6 miejsc tego typu, z czego 4 cmentarze ( Kamion, Młodzieszyn, Ruszki, Stefanów) pozostają zachowane w swych granicach oraz 2 miejsca pochówku ( Mistrzewice, Nowa Wieś), po których dziś pozostały tylko ślady. Grobami żołnierzy I wojny światowej, położonymi nad dolną Bzurą i Rawką w latach 80-tych opiekowali się harcerze Hufca ZHP Sochaczew, następnie członkowie Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. II/ 18 pp z sochaczewskiego muzeum. Przez ostatnie 13 lat owocnej działalności, w porozumieniu z gminą, udało się zorganizować kilkadziesiąt akcji porządkowych, konserwacyjnych i remontów na terenie cmentarzy wojskowych z okresu I i II wojny światowej.

W wyniku podjętej korespondencji wójt Joanny Szymańskiej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, za pośrednictwem Fundacji „Pamięć” udało się zorganizować spotkanie z Gotthardem Stiebem - pełnomocnikiem niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi ds. współpracy z Bundeswehrą oraz przedstawicielem grupy żołnierzy Bundeswehry z 5. Kompanie/ Panzergrenadierbataillon 401 w Haagenow starszym sierżantem Matthiasem Großem. Podczas spotkania ustalono, iż 12 osobowa grupa żołnierzy niemieckich przybędzie do Młodzieszyna w dniu 25.06 i przez kolejnych 5 dni podejmie prace remontowo- porządkowe na cmentarzu wojskowym.

Podczas kilku dni kompleksowych prac żołnierze z Haagenow wykosili teren cmentarza z porastających go zarośli, oczyścili i zakonserwowali centralny krzyż i kamienie epitafijne. Przez 2 dni, w robotach wzięli członkowie Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. II/ 18 pp. Rekonstruktorzy pracowali przy wytyczeniu alejek cmentarza, umocnieniu skarpy i oczyszczeniu kamiennego muru. Na zakończenie prac, przed wejściem na cmentarz żołnierze niemieccy umocowali, symboliczny, brzozowy krzyż. W trakcie konserwacji kamienia epitafijnego, który był do tej pory kompletnie nieczytelny okazało się, iż figuruje na nim nazwisko o polskim brzmieniu. Wedle inskrypcji pochowany został tutaj Hauptman ( kapitan) Chamier Gliszcze(a)k, dowódca jednej z baterii pułku artylerii polowej, poległy 17.12.1914 r. Zatem potwierdzono hipotezę o polskim pochodzeniu części żołnierzy i oficerów pochowanych na młodzieszyńskim cmentarzu. Żołnierze ci, wcieleni do Korpusu „Posen” i „Thorn”, wchodzących w skład 9 armii niemieckiej, walczyli i ginęli tutaj przez cały okres działań na froncie Bzury od grudnia 1914 r. do lipca 1915 r.

Ta pierwsza akcja daje w przyszłości szansę na rewitalizację innych cmentarzy z okresu I wojny światowej na terenie gminy Młodzieszyn. Jeszcze podczas trwania prac rozmawiano o kolejnych działaniach porządkowych z udziałem niemieckich żołnierzy i polskich rekonstruktorów. W ramach współpracy z gminą, muzeum i fundacją, renowacji poddany zostanie kolejny cmentarz wojskowy, który jest częścią naszej wspólnej, tragicznej historii.

Działania tego typu sprzyjają przywracaniu pamięci o dziejach regionu dając jednocześnie szansę na uatrakcyjnienie gminy pod kątem turystycznym, zwłaszcza ze względu na zbliżające się 100- lecie wybuchu I wojny światowej. Z uwagi na tak ważną rocznicę, która zaowocuje wieloma uroczystościami okolicznościowymi w całej Europie, marszałkowie 8 województw podpisali porozumienie w sprawie utworzenia „Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej”.Turystyczny, samochodowy szlak przebiegał będzie również przez powiat sochaczewski, a jego koordynacją na naszym terenie zajmuje się już od stycznia br. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej.

tekst: Jakub Wojewoda MZSiPBnB Sochaczew
zdjęcia: Katarzyna Felczak UG Młodzieszyn