65939 odwiedzin
 
 

Wystawy

A A A

Pole Bitwy 1939-1945

"Gdy bój nad Bzurą wrzał..."

Większa część ekspozycji prezentowanej na wystawie stałej to broń strzelecka, sprzęt, oporządzenie, umundurowanie, zdjęcia i dokumenty żołnierzy Wojska Polskiego walczących w bitwie nad Bzurą. Przedmioty te ukryte na polu bitwy przez żołnierzy i miejscową ludność, odnalezione przez pracowników Muzeum, ofiarowane do jego zbiorów przez rodziny poległych w bitwie i mieszkańców Ziemi Sochaczewskiej, tworzą kolekcję - jedną z najbogatszych w kraju.

"Drogi do zwycięstwa 1945"

Obok pamiątek z września 1939 r. na wystawie prezentowane są przedmioty, dokumenty i fotografie ukazujące Sochaczew i jego okolice w okresie okupacji hitlerowskiej, opisy działań ruchu oporu na Ziemi Sochaczewskiej w szczególności Obwodu AK "Skowronek" i Zgrupowania AK "Kampinos". Eksponujemy także pamiątki po skoczkach spadochronowych tzw. "cichociemnych" i materiały dotyczące udziału mieszkańców Ziemi Sochaczewskiej w Powstaniu Warszawskim.

Wystawę zamyka ekspozycja "Drogi do zwycięstwa 1945" zawierająca m.in. broń, dokumenty, odznaczenia, umundurowanie żołnierzy polskich - mieszkańców Ziemi Sochaczewskiej walczących na frontach II wojny światowej oraz w końcowej jej fazie o Monte Cassino, Bolonię, Wilhelmshaven i Berlin.

Wystawa plenerowa

Na dziedzińcu Muzeum prezentujemy ekspozycję plenerową sprzętu bojowego Wojska Polskiego. Obejrzeć tu można m.in.:

  • lufa armaty polowej kal. 75 mm wz.1897 produkcji francuskiej
  • ponton mostowy (oba obiekty pochodzą z walk nad Bzurą we wrześniu 1939 r.)
  • armata polowa kal.75 mm wz.l897 produkcji francuskiej
  • czołg T-34/85
  • armata przeciwlotnicza 85 mm, wz.1939

Wystawy czasowe

W salach Muzeum organizowane są wystawy czasowe, na których prezentowana jest polska sztuka współczesna (malarstwo, rzeźba, rękodzieło), etnografia Polski i świata a w witrynie muzealnej są do nabycia książki oficyn wydawniczych" "Bellona", "Rytm", "Volumen" oraz wydawnictwa własne, dotyczące historii miasta i Ziemi Sochaczewskiej.

 
najnowsze informacje
Zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje z portalu.wypisz się    zapisz się >>
najnowsze zdjęcia
 
 
kontakt
Zachęcamy Rodziców do wyrażania opinii na temat szkoły, składania wniosków oraz zadawania pytań.

imię i nazwisko
adres e-mail
miejsce na opinię, wniosek, pytanie